Často kladené otázky

Profesionalita

Často kladené otázky

Kozuby by mali zvýšiť kvalitu života a bývania! My vám pomôžeme zodpovedať otázky, na ktoré nepoznáte tu správnu odpoveď.

Neviete si rady s výberom alebo umiestnením krbu?

Kozubovú vložku alebo pec

Ak uvažujeme o kozube či peci ako o hlavnom zdroji tepla, mali by byť umiestnené na centrálnom mieste domu. Teplo sa tak môže šíriť prirodzene a predovšetkým rovnomerne do všetkých priestorov. Naopak, ak ich plánujeme využívať len na doplnkové vykurovanie, môžu sa umiestniť aj na obvodovú stenu, zvyčajne v obývacej izbe, kde trávime najviac času.

Nároky na priestor

Minimálna plocha na obstavanie kozuba je približne 60 × 60 cm, zatiaľ čo pec s adekvátnym výkonom sa zmestí na plochu približne 45 × 50 cm, treba však počítať s výškou približne 2,2 m. Vo všeobecnosti možno povedať, že ich nároky na plochu a oobjem vzhľadom na výkon telesa sú rovnaké.

Čo možno do kozuba či pece priložiť

Druh paliva závisí od konkrétneho typu spotrebiča. Vo všeobecnosti možno kúriť drevom, najlepšie dva roky odležaným, prípadne drevenými briketami. Vlhkosť dreva by nemala byť vyššia ako 20 %.

Ako sa dá chrániť proti vyhoreniu

Pred spotrebičom a v jeho okolí by sa nemal nachádzať horľavý materiál. Výfuk teplého vzduchu z kozubových vložiek nemožno svojvoľne zakrývať alebo škrtiť. Pri výfukoch sa nesmú nachádzať horľavé materiály, obzvlášť plasty, ktoré môžu, okrem iného, uvoľňovať jedovaté a karcinogénne výpary, a to už pri teplote 55 °C.